Joga: Prawdy i Mity.

 

 

Joga- Prawdy i Mity

 

  1. Czy Joga jest religią?

 

  1.  Joga nie jest religią. Jest to system filozoficzny który ma służyć zdrowiu człowieka, w tym zjednoczenia trzech aspektów jego jestestwa, czyli Ducha, umysłu i ciała. Pewne podobieństwo pod tym względem można doszukiwać np. w filozofii greckiej.

 

  1. Czy Joga to szatanizm?

 

  1. Joga nie jest wytworem Szatana. Według tradycji Indyjskiej stworzył Ją Bóg Siva, z miłości, dla swojej duchowej małżonki Parvati. Miała ona być źródłem, zdrowia,

dobrego samopoczucia i szczęścia. Czy coś stworzonego z miłości może być złe?

 

  1. Czy praktykowanie Jogi jest przejawem lenistwa?

 

  1. Joga nie polega na bezczynności, nie jest też przejawem lenistwa. Podczas medytacji wskazane jest siedzenie nieruchomo, ponieważ wtedy można uzyskać stan największej  koncentracji i skupienia na wnętrzu. Joga to również zestaw ćwiczeń regenerujących poszczególne organy, przez połączenie oddechu, ruchu, i napinania określonych miejsc ciała. Ciekawostką jest fakt, że praktycznie ogromna ilość ćwiczeń tzw. Asan, jest powszechnie znana w kulturze Zachodu, i jest praktykowana np. na WF-ie.

 

  1. Czy mantry to jakaś modlitwa?

 

  1. Mantry nie są modlitwą, lecz słowami, mającymi według Jogi znaczenie symboliczne. Owszem, w tradycji Indii, mantry mają określone wibracje, i w np. Hinduizmie mają już znaczenie religijne. Jednak najbardziej podstawowe mantry w Jodze, nie  mają wydźwięku religijnego. Mają prowadzić do skupienia, i poprawienia koncentracji przez skupienie na dźwięku, oraz na rytmie oddechu, łącznego z recytowanie mantr. Recytacja może być głośna, szeptem, lub w myślach. 

 

Najsłynniejszą i najbardziej podstawową  mantrą jest OM MANI PADME HUM.

 

  1. Czy Joga jest starsza niż chrześcijaństwo?

 

  1. Joga jest starsza od wszystkich wielkich religii. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstała, najprawdopodobniej była przekazem ustnym różnych guru ze starożytnego, ludu Arjów, czyli Indo-Europejczyków, protoplastów ludów Europy i Indii…

 

  1. Czy Joga ma coś wspólnego z chrześcijaństwem?

 

  1. Joga jak i w dekalogu, zawiera wskazówki na godne, etyczne życie. Są to takie przykazania jak np. nie stosowanie przemocy, w tym nie zabijanie, nie kłamanie, nie gromadzenie niepotrzebnych rzeczy i powstrzymywanie się od kradzieży.

Komentarze

Popularne posty